Tanzanya’nın albinolarının hayatları tehlikede: Kaçırılıyor, vücutları parçalanıyor, iksir yapımı için ritüellerde kurban ediliyorlar

T24 Dış Haberler

Tanzanya’da albinizmli insanlar yıldırdır korku içinde yaşıyor. Görünüşleri nedeniyle ayrımcılığa uğradıkları bilinen albinolar, aynı zamanda bedenlerinden para kazanmayı amaçlayan insan tacirlerinin de hedefi haline geldiler.

Bölgedeki şamanların “şanslı iksirler” ve “tılsımlar” yapmak için organlarını ve vücut parçalarını aradıkları bilinen albinolar için bu ürkütücü talebi karşılamak amacıyla suç şebekeleleri kuruldu. 

Bu genetik hastalığa sahip olan kişiler, bölgede hem kendi toplumları hem de aileleri tarafından dışlandı ve büyük meblağlar karşılığında suç şebekelerine satıldı. 

Albino nüfusunun karşı karşıya olduğu dehşetin farkında olan Tanzanya hükümeti, son yıllarda onları korumak için sığınma merkezleri kurmaya başladı. 

iksir hazırlamak için uzuvlarını ve organlarını kesip satmak isteyenler tarafından öldürülme korkusuyla köylerinden kaçarken yakalandı.

Halk, bu tür iksirlerin iyi şans getirmesi için kullanıldığını söylerken, son yıllarda Afrika’da albinizmli insanlara yönelik saldırılara ve kaçırılmalara ilişkin rahatsız edici raporlar ortaya çıktı ve 2022’de şiddet olaylarında belirgin bir artış görüldü. 

O dönemde, yakalanan çocuklardan birinin, gözleri ve organları çıkarıldıktan sonra cesedinin nehre atıldığı ve ritüel amaçlarla kullanıldığı açıklanmıştı. 

Albinizmin ne olduğuna dair farkındalık eksikliği, Afrika’nın birçok yerinde ayrımcılığın ve batıl inançların oluşmasına neden oldu.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x